Skoczek egipski
Krótki pyszczek, tyci brzuszek,
Mała główka z parą uszek.
Łapki też nieduże raczej,
Ale jak on na nich skacze!
Wprost przed siebie albo w bok
Gdy wykona skoczek skok,
Jego wdzięku i lekkości
Nawet kangur mu zazdrości!
Oczywiście kangur może podziwiać naszego bohatera jedynie w ogrodzie zoologicznym. Dlaczego? Ponieważ w naturze skoczki żyją w Afryce, a torbacze w Australii.
Ogród zoologiczny to ciekawe miejsce, w którym ludzie zgromadzili zwierzęta z różnych stron świata. Trochę mi ich szkoda, bo żyją w niewoli, ale nie mają powodów do narzekania. Opiekunowie zapewniają im pokarm, wodę i bezpieczeństwo. Niektóre gatunki na wolności są zagrożone wyginięciem. Zwykle winni temu są ludzie, którzy niszczą ich środowisko. Na przykład wycinają lasy. W ZOO takie zwierzęta mają szansę na przeżycie.
Co jeszcze mogę powiedzieć o skoczku? Że żyje na pustyni i świetnie daje sobie radę. Jego przysmakami są korzenie, trawy i nasiona.
Wyobraźcie sobie , że któregoś wieczora nasz bohater wychodzi z nory na posiłek, a tu… wielki lis. Malutki gryzoń drętwieje ze strachu, bo już za chwilę… Żartowałam. Wcale nie drętwieje, tylko „hop!” – zmyka drapieżnikowi sprzed nosa. Bo najlepszą obroną skoczka jest ucieczka i służą mu do tego tylne łapki. Dla człowieka są nieduże, ale jak na tak małego stworka spore i mocne. Wykonuje na nich czterometrowe skoki! To ci dopiero wyczyn!
Trochę tego zazdroszczę skoczkowi. Gdybym miała takie wspaniałe łapki, to śmiało bym stawała przed wrednym kocim pyskiem. Futrzak by się na mnie rzucał, a ja „hop” – i już by mnie nie było. A potem bym wróciła – i znowu uciekła. A potem jeszcze raz i jeszcze… Nieźle bym go wymęczyła tymi gonitwami!
Skoczek jest mistrzem ucieczki. Ale może się zdarzyć, że drapieżnik jest równie sprawny. Takiego pecha do szybkich i zwinnych wrogów ma…
Polatucha
Grafiki: pngegg.
Fot. 1 Wikipediano 1995, Wikipedia
Fot. 2 Elias Neideck. Wikipedia