Każdej nocy, kiedy ludzie i kocur spali, mysz Matylda zwiedzała mieszkanie. Oczywiście najbardziej lubiła biblioteczny regał. Pewnego razu natknęła się na nim na książkę pod tytułem „Zoologia”. Jako biblioteczna mysz wiedziała, że znajdzie w niej wiedzę o zwierzętach.
-Ciekawe, bardzo ciekawe- mruczała, przerzucając kartki.- O, coś o mnie!
„Mysz żyje blisko człowieka- przeczytała.- Ma tu najlepsze miejsce do życia, choć jest u nas nieproszonym gościem.”
– Nieproszonym?- oburzyła się chrobotka.- Skoro ludzie nazywają mnie myszą domową, to znaczy, że moje miejsce jest w domu. A skoro tak, to nie potrzebuję żadnego zaproszenia!
„Warto wiedzieć, że mysz domowa należy do najpopularniejszych gryzoni- czytała dalej.- Zalicza się do nich 40 procent gatunków ssaków.”
– No, no- zdziwiła się myszka.- Cztery na dziesięć ssaków to gryzonie! Moja rodzina to potęga!
Nasza bohaterka rozpoczęła poszukiwania wiedzy o swoich krewnych. Każdej nocy wspinała się na regał i przeglądała książki. A potem napisała własną, która nosi tytuł…
Gryzonie
przewodnik po zwierzętach z siekaczami
Cześć dzieciaki!
Jestem Matylda, domowa mysz. Zapraszam Was do literackiej podróży po świecie gryzoni. Opiszę moich najciekawszych kuzynów. Żeby Wam się dobrze czytało, wszystkie prezentacje urozmaicają wierszyki. Zacznijmy od przedstawienia mojej rodziny.
Długa jest gryzoni lista:
Bóbr, jeżozwierz, skoczek, świstak
Kapibara na moczarach,
Piżmak dziki z Ameryki,
Szczur i smużka łakomczuszka,
Badylarka i myszarka,
I maluszek trąbkouszek,
I nornica „łobuzica”,
I wiewiórka zza pagórka,
I koszatka – jej sąsiadka.
W znakomitym naszym rodzie
Czy kto w rzece pływa co dzień,
Czy kto człapie, czy kto skacze,
Każdy w pysku ma siekacze.
Te siekacze to zębiska,
Które są ozdobą pyska.
Każdy ostry jest jak nóż.
Pień ogryzą wszerz i wzdłuż.
A do tego, proszę Was,
Rosną nam przez cały czas!
Siekacze znajdują się w przedniej części szczęki. Służą do chwytania i rozdrabniania pożywienia. Rosną przez całe życie, więc musimy je sobie ścierać na czymś twardym. Są dla gryzonia jak korona dla króla. Choć oczywiście za władców całego świata uważani są nie właściciele siekaczy, ale ludzie. Trudno się dziwić, skoro budują domy i komputery oraz wysyłają rakiety w kosmos. Ale my, gryzonie, także mamy spore osiągnięcia. O jednym z moich krewnych mówi się z szacunkiem „inżynier”. Tym wyjątkowym zwierzęciem jest oczywiście…
Bóbr