Matylda wyrusza w świat

Mysz Matylda mieszkała pod regałem z książkami. Żywiła się elementarzem; dzień po dniu, kartka po kartce, aż ogryzła go do okładki. Wtedy spojrzała na Atlas Świata. Całą jego pierwszą stronę zajmowała mapa naszej planety. Napis poniżej głosił: Ziemia jest kulą, to znaczy, że idąc prosto przed siebie, można ją obejść dookoła i wrócić do miejsca, z którego się wyszło.

Przeczytawszy to  Matylda oświadczyła  rodzinie:

– Szare życie szarej myszy jest zbyt nudne dla osoby, która zjadła cały elementarz. Wyruszam w podróż dookoła świata! – I skubnąwszy na obiad kawałek Afryki, jak zapowiedziała, tak zrobiła.

Przeszła przez pokój i dziarskim krokiem wkroczyła do kuchni. Tam mysim obyczajem spenetrowała wszystkie, nawet najmniejsze zakamarki.

Za lodówką znalazła trzy okruszki chleba. Schrupała je, pogłaskała się po brzuszku i ruszyła w dalszą drogę.

Łazienkowe kafelki aż lśniły od czystości, lecz wcale nie przypadły jej do gustu. Pokręciła noskiem na to zimne, nieprzytulne miejsce i wyszła.

Przedpokój okazał się ciekawszym miejscem do pomyszkowania. Zaczęła od półki na obuwie. Przeszukała buty Maćka i już miała zajrzeć do tenisówek Helenki, gdy poczuła na sobie zimne, przenikliwe spojrzenie. – Tak, to był kot Kacper, prastary wróg mysiego rodu! Przerażona Matylda pomknęła w kierunku wąskiej szpary pod drzwiami. Kocur był tuż tuż. Jeszcze chwilka, jeszcze kawałek… zdążyła.

Napastnik wrócił na legowisko, a zdyszana uciekinierka rozejrzała się po pokoju. Otoczenie wydało jej się dziwnie znajome: to biurko, ten regał, a pod regałem…

– Moja nora!- krzyknęła- Wróciłam do miejsca, z którego wyszłam. A skoro tak, to właśnie zakończyłam podróż dookoła świata!

Na powitanie podróżniczki wyległa na dywan cała mysia rodzina. Wszyscy pytali, jak też wyglądają te dalekie, nieznane krainy?

– Nic specjalnego- odpowiedziała Matylda- wszędzie jest dobrze, ale we własnej norce najlepiej.

Il. pixabay.com

© Copyright Władysław Wróblewski. Treści objęte prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Powered by Content Management System. Created by: Pantkowski Design.